İşletmelerde Kriz Yönetimi

 

Krizler özel ve ya kamusal tüm kurumlarda yaşanabilir. Bu krizler kimi zaman büyük kimi zaman küçüktür. Peki işletmelerde kriz neden olur. Kriz esasında herhangi bir işletmenin önüne koyduğu hedefi tutturamama olasılığının gerçekleşmesi ve ya bununla karşı karşıya kalması olarak tanımlanır. Yani siz herhangi bir öngörüde bulundunuz ve bu senaryo hiç tutmadı aynı zamanda sonuçlar sizi aşağı çekiyor. Bu demek oluyor ki siz bir krizin içerisindesiniz. Tabi ki tüm krizler sizden kaynaklı olmaya da bilir. Önemli olan kaynağını belirlemek değil. Tabi ki bu da önemli fakat ben yazımda bu krizle karşılaştıktan sonra bir işletmede kriz yönetimi meselesi en önemli meseledir.

Kriz Yönetimi Şunu belirterek yazıma geçmek isterim. Tüm detaylara önem verilmiş ve planla yapılmış olsa da krizler oluşabilir. Yazımda da bu noktada kriz nasıl yönetilir, krizler nasıl yönetilir, işletmelerde kriz yönetimi nasıl yapılır gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Kriz Yönetimi 

İşletmelerde kriz; kısaca, çalışanlara ya da mülke zarar veren ya da zarar vermekle tehdit eden, işlerin durmasına neden olan, itibar kaybına neden olan durumların tamamıdır. Krizlerle oluşan kötü durum, medyanın da etkisiyle katlanarak ilerleyebilir. Bu gibi durumlarda serinkanlılığı korumak ve çıkan karmaşayı bastırmak çok önemli becerilerdir. Yeniden halk desteği kazanmak, kötü imajın yok edilmesi, şeffaflık gibi çalışmalar “kriz iletişimi” süreçleridir. Bu süreçte kurum sözcüsü kim olmalıdır, neyi nasıl açıklayacaktır, medyada nasıl bir konum hedeflenmektedir, krize karşılık nasıl bir tutum sergilemeliyiz gibi sorular kriz yönetimi ve kriz iletişiminin önemli başlıklarıdır.

Ticari işletmeler, piyasadaki belirsizlikler ve değişikliklerden dolayı, daima beklenmedik tehlike veya fırsatlarla da karşılaşmakta ve yaşamlarını sürdürebilmeleri de bu tehlikelerden korunmaya ve fırsatları değerlendirebilmelerine bağlı olmaktadır.

Kriz Yönetimi Nedir

Kriz Yönetimi NedirYönetim stratejilerinden biri olan kriz yönetimi şirketler için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Çünkü kriz yönetiminden yararlanıldığı koşulda, şirketler beklenmeyen olaylara hazırlıklı olmakta ve krizleri en az zararla atlatabilmektedir.

Bu süreçler, kriz öncesi, kriz dönemi ve kriz sonrasını kapsayan uzun vadeli süreçlerdir. Bu dönemlerde başarılı olmak için gerekenler ise bir kriz yönetim ve iletişimi stratejisi ve soğukkanlı bir ekiptir. Kriz yönetimi ekibindeki halkla ilişkiler uzmanları, kriz yönetim ve iletişim planının oluşturulması ve uygulanmasından sorumludur.

Kriz Yönetimi Nasıl Yapılır

Kriz yönetimi sadece kriz zamanlarında devreye girmez. Kriz ortaya çıkmadan önlemeye çalışır, önleyemediğinde de minimum zararla atlatmayı hedefler. Sonrasında ise itibarın yeniden kazanılması için halkla iletişim çalışmaları sürdürülür.

Kriz iletişim stratejisi, şirketin ya da kurumun kriz döneminde alacağı tavrı belirler. Bu tavrın kurumsal kimliğe aykırı olmaması, muhatabının iyi belirlenmesi, kurum sözcüsünün dikkatle seçilmesi esas alınmalıdır.

Kriz Yönetimi Nasıl YapılırKriz zamanlarında halkla ilişkiler çalışması daha da önem kazanır. Çünkü itibarın ya da imajın korunması, tüketici kitlenin bilgilendirilmesi, kamuoyuyla iletişim gibi halkla ilişkiler ekibinin sorumlulukları kriz dönemlerinde oldukça etkindir. Sadece kamuoyu ya da tüketici kitlesi değil, çalışanların ya da bayilerin de bilgilendirilmesi gerekmektedir. Krizin hem içerideki hem de dışarıdaki muhataplarına karşı şeffaf olunmadığı takdirde içeride istifalar gerçekleşebilir, dışarıda ise itibar kaybı ya da ürün boykotu yaşanabilir.

Krizi görmezden gelme, bir firmanın düşeceği en büyük hatalardan biridir. İtibarını ya da imajını korumak adına böyle bir tavır geliştirmek kurum içinde ve kurum dışında başka krizlere de neden olacaktır. Yapılacak en iyi şey krizi bütün gerçekliği ile görmek ve buna göre bir strateji geliştirerek kitleleri bilgilendirmektir. Şeffaflık bir kurumsal kimliğin en büyük kriterlerinden biridir.

Kriz Yönetiminde 7 Önemli Aşama

Bir kriz vurmadan önce, işletme sahipleri bir felaketin, çalışanları, müşterileri, tedarikçileri, genel halkı ve şirketin değerini nasıl etkileyeceğini düşünmelidir. Herhangi bir şirkette bir kriz her an, her yerde olabilir. Gelişmiş planlama hayatta kalmanın anahtarıdır. İşte kriz yönetimi yaklaşımında, her şirketin büyüklüğünden bağımsız olarak yerine getirmesi gereken yedi önemli adım.

  1. Bir planınız olsun – Her plan açık hedeflerle başlar. Herhangi bir kriz sırasında hedefler, kriz nedeniyle nesli tehlike altında tutan herkesi (çalışan veya kamu) korumak, önemli kitlelerin bilgilendirilmesini sağlamak ve kuruluşun ayakta kalmasını sağlamaktır. Bu yazılı plan kriz durumunda alınacak spesifik eylemler içermelidir.
  2. Kriz Yönetiminde 7 Önemli AşamaBir sözcü belirleyin – Kriz, müşterilerin, genel ya da çalışanların sağlık veya esenliklerini potansiyel olarak etkiliyorsa, medyanın dikkatini çekebilir. Şirketinizin bir sesle konuştuğundan ve açık bir tutarlı mesaj gönderdiğinden emin olmak için bir sözcünün yanı sıra medya sorularına cevap vermeye ve görüşmelere katılmaya hazır olması gerekir.
  3. Dürüst ve açık olun – Hiçbir şey, dürüstlük ve şeffaflık eksikliğinden daha fazla olumsuz medya kapsamı oluşturmaz. Bu nedenle mümkün olduğunca açık ve şeffaf olmanın söylentileri durdurmasına ve olası bir medya çılgınlığını ortadan kaldırmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu şeffaflık, tüm haberleşme kanalları vasıtasıyla tahmin edilmelidir: haber mülakatları, sosyal medya, dâhili duyuru vb.
  4. Çalışanları bilgilendirin – Bilgili bir iş gücünün korunması, işletmenin olabildiğince sorunsuz akmasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca, çalışanların sosyal medyada yanlış raporlar göndermesine neden olabilecek iç söylenti furyasını en aza indirir.
  5.  Müşteriler ve tedarikçilerle iletişim kurun – Müşterilerinizin ve tedarikçilerin krizinizi medya aracılığıyla öğrenmesini istemezsiniz. Kuruluşunuzla ilgili herhangi bir kriz hakkında bilgi önce sizden gelmelidir. Kriz iletişim planının bir kısmı müşterileri ve tedarikçileri içermeli ve etkinlik sırasında düzenli olarak nasıl güncelleneceklerini bilmelidir.
  6. Erken ve sık sık güncelleme- Söylentilerin boşluğu doldurmalarına izin vermekten çok, aşırı iletişim kurmak daha iyidir. Sayı özeti tablolar, güncellenmiş eylem planları ve yeni gelişmeler mümkün olduğunca erken ve sıklıkla. Günümüzün sosyal medyası ve kablo haber yayınları ile 24/7 haber çevriminin bir zamanında yaşadığımızı unutmayın. Kriz planınız da aynı şeyi yapmalıdır.
  7. Sosyal medyayı unutmayın – Ebola krizi ve diğer önemli haber olayları, sosyal medyanın iletişimin en önemli kanallarından biri olduğunu doğrulamıştır. Kriz boyunca sosyal medya faaliyetlerini izlemek, yayınlamak ve buna tepki vermek için bir sosyal medya ekibi kurduğunuzdan emin olun.

İşletmelerde Yönetim

İşletmelerde Kriz Yönetimi yazım burada sona erdi. Kriz meselesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Hele ki işletmelerde oldukça sık karşılaşılır. Zaten plan yaparken de işletmeler krizleri planın içinde değerlendirirler. Ayrıca konuyla alakalı olarak; Pazarlama Yönlü Halkla İlişkiler yazımı okuyunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir