Gerilla Pazarlama

Siz değerli okurlar için gerilla pazarlama hakkında bir yazı hazırladım. Bu terim, 1984 tarihli ‘Guerrilla Advertising’ kitabında Jay Conrad Levinson tarafından yapıldı . Gerilla pazarlaması terimi , düzensiz bir savaş biçimi olan ve silahlı sivillerin eyleminde kullanılan küçük taktik stratejileriyle ilgili gerilla savaşından esinlenmiştir. Gerilla pazarlama normal pazarlama taktiklerin ötesinde düşük bütçelerle yüksek kar edebilme sanatıdır. Yazımda ayrıca gerilla pazarlama stratejisi nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım.

Gerilla Pazarlama Stratejisi

Gerilla PazarlamanınGerilla pazarlama önceleri küçük işletmelere küçük bir bütçelere yönelik bir kavramdı, ancak bu büyük işletmelerin aynı stratejileri benimsemesini engellemedi.

Gerilla Pazarlama geleneklerin dışında bir teknikle marka bilinirliğine katkıda bulunmayı hedefleyen pazarlama yöntemidir. Gerilla pazarlamanın kampanyaları çoğunlukla , ucuz, yenilikçi ve oldukça yaratıcı stratejiler şeklinde tanımlanır. Gerilla pazarlamanın stratejisinin hedefi kabaca; virale gitmek ve tüketici nezdinde markaya hızlı  geri dönüşler sağlamaktır.

Büyük firmalar ve markalar geleneksel pazarlamanın her yöntemini kullanma noktasında yeterli bütçeye sahipken, orta ve küçük ölçekli markaların bu alanda rekabeti çok zordur. İşte bu noktada gerilla pazarlama küçük firmaların, büyük bir gücü açığa çıkarmasına yardımcı olur. Tıpkı güçlü ve büyük bir orduya karşı gerillaların mücadelesine benzetilebilir.

Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır

Gerilla pazarlama inovasyon odaklı bir satış yöntemidir. Yani markanızın logosunu otobüslerde ki ve ya caddelerde ki standart reklam panolarına, standart şekillerde yerleştirmek yerine, hiç beklenmedik bir mecra da sergilemek bir gerilla pazarlama yöntemidir. Gerilla pazarlamada  amaç: insaların yaşantısına beklenmedik zamanda veya beklenmedik durumlarda çıkmak ve hafızada yer etmektir.

Peki gerilla pazarlama nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı o kadar geniş ki. Gerilla pazarlama sokakta karşılaştığınız tüm standart reklam ve pazarlama yöntemlerinin dışında kalan pazarlama yöntemidir. En doğru tanım bu olsa gerek. Bir anlamda alışılmadık ve ilgi çekici reklamcılık denilebilir.

Bir gerilla nasıl kocaman bir orduya zarar verebiliyorsa küçük bir gerilla pazarlama hamlesi sizi öyle heyecanlandırır. Düşünsenize kocaman bir billboardın yanında akılcı bir karşı reklam hamlesi. Size hangisi daha ilgi çekici gelir?

Gerilla Pazarlamanın Avantajları

  • Gerilla Pazarlamanın AvantajlarıGerilla pazarlamanın avantajları öncelikle şöyle sıralanabilir;
  • Alışılmadık olduğundan dikkat çekicidir,
  • Özgürlük sunar ve size alan açar,
  • Reklamların viralleşmesine yardımcı olur,
  • Tahmin edilemezler,
  • Zamandan tasarruf ederiz.

Tabi ki bu saydığım avantajların ötesinde de bir çok avantajı ve dezavantajı da içinde barındırır gerilla pazarlama. Gerçekleştirdiğimiz gerillacılık faaliyetinin hedefine ulaşması için tüm süreci doğru yönetmeliyiz. Yanlış yorumlamaların önüne geçmeliyiz.

Yazımın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Gerilla pazarlama meselesi esasında gerilla pazarlama örneklerini inceleyerek daha ayrıntılı ve sağlıklı kavranabilecek bir konudur. Ayrıca sitemde ki;

Gerilla Pazarlama Yöntemleri

İşletmelerde Kriz Yönetimi yazılarımı okumanızı öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir