Gerilla Pazarlama Yöntemleri

Siz değerli okurlar için gerilla pazarlama yöntemleri hakkında bir yazı hazırladım.Gerilla pazarlama bir pazarlama yöntemidir. Peki normal bir pazarlama yönteminden ne gibi bir farklılık içerir? Bu soru ana sorumuz olmakla birlikte yazımda ayrıca gerilla pazarlamanın yöntemleri nelerdir, nasıl yapılır, taktikleri nelerdir, nasıl başarı kazanırız gibi sorulara cevaplar aradım.

Gerilla Pazarlama

Bir pazarlama tekniği düşünün ki, çok az bütçelere ihtiyaç duysun ama bütçesiyle ters orantılı olarak çok yüksek oranda kitleye ulaşmakla kalmayıp, markanızın tanınırlılığını çok fazla arttırsın. Tam olarsak gerilla pazarlamanın yaptığı şey budur. Gerilla pazarlama yöntemleri üzerine birkaç ana fikri inceleyelim.

Gerilla Pazarlama Taktikleri

Pazarlama taktikleri “gerilla pazarlama” haline dönüşebilmeleri için üç ana niteliğe sahip olmalıdır. Bu pazarlama taktikleri yenilikçi, geleneksel olmayan ve düşük bütçeli olmalıdır.
Aslında bu taktiklerin bir kısmı ilk çağlardan beri uygulanabilmekteydi ama “gerilla pazarlama” kavramı ilk olarak Jay Conrad Levinson tarafından aynı adı taşıyan kitabında kullanılmıştır. Düşük bütçesi olan firmalara, hedef kitlelerinin algılarına işlemek ve bunu yaparken yüksek miktarda para harcamaktan ziyade neler yapılabileceğini 6 madde ile özetlemiştir:

  1. Hedef kitle üyelerinin nasıl düşündüğünü (ve davrandığını) anlamak,
  2. Pazarlama taktikleri geliştirirken yaratıcı olmak,
  3. Başarıyı satışlar yerine yeni müşteri adedi ve kar rakamlarıyla ölçmek,
  4. Ortak hedefleri elde etmek için diğer kuruluşlarla stratejik ortaklıklar geliştirmek,
  5. Ücretsiz medyanın gücünden faydalanmak,
  6. Daha büyük rakiplere üstünlük sağlamak için kararları hızlı almak ve çevik hareket etmek.

Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır

  • Potansiyel müşterilerinizi tanıyın!
  • Düşünmeniz gereken konu şu; bir kişi sizin ürününüzü hangi ihtiyaçtan ötürü almalıdır ve bu ürünü almak için nerelere başvurur?
  • Sizin ürünlerinizi kullanma ihtimali olan insanlara ulaştıktan sonra onların sizi başkalarına da anlatabilmelerini nasıl sağlarsınız?

Yaratıcı Fikirleriniz Mi Var?

Yaratıcı Fikirleriniz Mi Var?Son yıllarda gördüğümüz birçok örnekle birlikte, toplum yeni fikirlere daha ilgili davranırken, daha önce başarılı olmuş çalışmaları taklit eden türde girişimlere ise tamamen kayıtsız kalmaktadır. Eğer dikkat çekmek ve fark yaratmak istiyorsanız, kendi özgün fikirlerinizi kullanmalı ve bu şekilde yaratıcılığınızı kullanmalısınız.

Gerilla Pazarlamada Başarı

Gerilla pazarlamada hedefinizi kısa sürede yüksek satışlar olarak belirlediyseniz hemen dükkanı kapatın. Başarı daha niteliksel olmalıdır. Marka tanınırlığı, yeni kazanılan müşteri portföyü ve onların sizin için yapacağı gerçek duyurular. Dalga dalga, ivmesel bir şekilde artan bir güvenilirlik, yapacağınız çalışmanın ana başarısıdır.

Gerilla pazarlama yöntemleri yazımın sonuna geldik.  Gerilla pazarlama henüz yeni keşfedilen bir pazarlama tekniği olduğu için üzerine çokça yazılıp çiziliyor. Zaten yeni de keşfedilen bir alan. Hele pazarlama tarihi içerisinde incelersek daha ufak bir nokta. Bende sitemde bu konuya dair yaptığım araştırmalar ışığında konuyla alakalı ve incelenmesi gerektiğini düşündüğüm yazıları oluşturuyorum. Konuyla bire bir alakalı olan;

Gerilla Pazarlama 

Gerilla Pazarlama Nedir yazılarımı mutlaka okuyun. Bu yazıların dışında hazırladığı diğer yazılar da faydalanacağınız makalelerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir