Gerilla Pazarlama Nedir?

Siz değerli okurlar için gerilla pazarlama nedir hakkında bir yazı hazırladım. Pazarlama oldukça zor bir iştir. Malınız ne kadar kaliteli olursa olsun doğru pazarlayamıyorsanız bir anlamı yoktur. Gerilla pazarlama yönetimi de geleneksel pazarlama yöntemlerinin dışında bir pazarlama yöntemidir. Yazımda ayrıca gerilla pazarlama nedir, nasıl yapılır, örnekleri nelerdir gibi sorulara cevaplar aradım. İyi okumalar.

Sıra Dışı Pazarlama Yöntemi Olarak Gerilla Pazarlama

Gerilla PazarlamaPazarlama, üretim ilişkileri aşamalarında yaşamsal ehemmiyete sahip bir konudur. Üretilen ürünün, talep görebilmesi için doğru bir pazarlama yöntemi ve hedefe uygun taktikler kullanılmalıdır.

Satamadığınız bir ürünün kalitesinin konuşulmasının bir anlamı yoktur. Pazarlama, firmaların yüksek bütçeler ayırmak zorunda olduğu bir alan haline dönüşmüştür. Gerilla pazarlama; heyecan, enerji ve yüksek hayal gücünden meydana gelir.

Gerilla pazarlamanın normal pazarlamadan ayrıldı en önemli noktası şudur: Geleneksel pazarlama yöntemleri çok fazla işe aynı anda el atar, gerilla pazarlama yönteminde ise önce işini yönet, işine odaklan ve ondan sonra başka bir alana giriş mantığı hakimdir.

Gerilla Pazarlama Nasıl Yapılır

Peki, bu yüksek bütçeleri karşılayamayacak ölçekte olan firmalar, nasıl rekabet edebilecekler? Sürekli artan rekabet koşullarında ayakta kalmayı başarabilmenin sırrı nedir? İşte burada devreye giren faktörlerden biri de gerilla pazarlamadır. Gerilla pazarlamayı normal pazarlama yöntemlerinden ayıran en önemli faktör, yüksek bütçelere ihtiyaç duymamasıdır.

Gerilla pazarlama, ucuz, yenilikçi ve yaratıcı stratejiler ile virale giderek, firmanın bilinirliliğini arttırmaya ve marka değerini yükseltmeye yönelik çalışmalardır.

Gerilla pazarlama, Jay Conrad Levinson’un geliştirdiği bir yöntemdir. Guerilla Marketing International şirketinin başkanı olan Levinson, Aynı isimle bir kitap yayınlamıştır. Aynı zamanda çok sayıda kitabı da bulunmaktadır. Levinson gerilla pazarlamayı; “bütçesi küçük, hayalleri büyük girişimciler için olan yaratıcı pazarlama tekniği” olarak açıklar.

Gerilla Pazarlama Örnekleri

Gerilla Pazarlama ÖrnekleriLevinson bahsi geçen kitabında güzel bir örnekten bahseder; “Küçük bir mobilya mağazasının, sağında ve solunda büyük mobilya mağazaları vardır. Bu büyük mobilya mağazalarının birinde, koca bir afişte “yüzde 60 indirim” diğerinde de “yüzde 75 indirim” yazmaktadır. Küçük mağazanın buna ayıracak bütçesi yoktur. Oda ufak bir pankart yapıp girişe asar. Pankartta yazan “ana giriş kapısı” dır. İşte gerilla ruhu budur”.

Gerilla pazarlamanın etkileşim sayısı çok büyük değildir. Ama fark yaratan özelliği sayesinde etkileşim oranı çok yüksektir. Bu pazarlama tekniği son dönemlerde o kadar etkili olmuştur ki, uluslararası firmalar dahi bu yöntemleri kullanmaya başlamıştır. KitKat çikolata firması kendi çikolatalarını andıran banklar üretmiş münferit noktalara üzerinde yarısı açılmış paket şeklinde görsellendirilmiş bu bankları yerleştirmiştir. Yine McDonald’s firması, yaya geçidinde bulunan sarı şeritleri patates dilimleri olacak şekilde kendi logolarını ekleyerek boyamıştır.

Günümüzde daha pek çok örneği bulunan bu teknik yavaş yavaş ülkemizde de uygulanmaya başlamıştır. Aynı şekilde reklam ve tanıtım ajanslarının düşük bir kısmı bu alan üzerinde çalışmalarına başlamıştır.

Gerilla pazarlama yazım burada son buluyor. Sitemde konuyla alakalı ve ilintili olarak;

Gerilla Pazarlama Yöntemleri

Gerilla Pazarlama  yazılarımı okuyunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir